Dohányzás és hallás
Azt tudtátok, hogy a dohányzás hallásromlást is okozhat? Szerintem nem tudtátok. Pedig a Manchester Egyetem kutatói azt mondják, hogy tényleg.
64770 embert vizsgáltak meg, 40 és 69 év közöttieket, és arra jutottak, hogy a dohányzók körében 15 százalékkal volt nagyobb a halláskárosodás, mint a nem dohányzóknál. Erről olvashattok itt.
Az antwerpeni egyetem is kutatott a témában, ők 53 és 67 év közötti férfiakat és nőket vizsgáltak, és arra a megállapításra jutottak, hogy "a halláskárosodás mértéke egyenes arányban áll az illető testtömeg-indexével, valamint a naponta elszívott cigaretták számával". Ők a vérkeringés zavarával és a toxikus anyagok felgyülemlésével magyarázták a jelenséget. Erről itt olvashattok.
De a passzív dohányosok sem járnak jobban, a Miami Egyetem és a Floridai Állami Egyetem kutatói 3307 nem dohányzó hallástesztjét elemezték, és a vérükben megmérték a kotinin szintjét, ami a nikotin egyik mellékterméke. Kiderült, hogy a passzív dohányzás az alacsony, közepes és magas hangfrekvenciákon is mintegy harmadával növelte a hallásromlás kockázatát. Erről a HVG írt, itt elolvashatjátok.
Ugyancsak a HVG írt a New York-i Langone orvosi központ kutatásáról. Ők 1500, tizenkettő és tizenkilenc év közötti fiatalt vizsgáltak, és arra jutottak, hogy a passzív dohányzásnak kitett tizenévesek 12 százalékánál jelentkezett halláskárosodás legalább az egyik fülükben, miközben a cigarettafüstnek ki nem tett fiatalok körében 8 százalék volt ez az arány. Ők is a rossza vérkeringés miatti toxikus anyagok felhalmozódásával magyarázták.
Szóval, legyetek tekintettel a hallásotokra.
Balázs
(Kép forrása)