A dohányzás és a stressz
Letettem a cigarettát. Stresszes helyzetekben mit tegyek? – kérdezi valaki a gyakori kérdések oldalon.
A stressz a köznyelvben valamilyen feszültségekkel teli nemszeretem állapot, amit jó lenne elkerülni, vagy legalább is hamar túl lenni rajta. És a közhiedelem szerint ehhez jó eszköz a cigaretta.
De vajon a dohányzás tényleg oldja a stresszt?
Ez a cikk arról szól, hogy az Oxfordi Egyetem és a King's College kutatói szerint nem.
A vizsgálatban 500 dohányzó ember stressz-szintjét mérték meg a leszokás előtt és a leszokás után, és azt találták, hogy azoknak a szervezetében, akik leszoktak, kevesebb stresszhormon termelődött, mint azoknak, akik dohányoztak.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a dohányzás nem oldja a feszültséget, inkább okozza.
A stressz forrása ugyanis a nikotinhiány, amit minden dohányos átél naponta. Ahogy elszív egy cigarettát, és megemelkedik a nikotinszintje, a feszültsége rögtön csökkenni kezd.
És meggyőződésévé válik, hogy a dohányzás oldja a feszültséget.
Pedig a dohányzás csak azt a feszültséget oldja, amit maga a dohányzás okoz.
A HVG ír a Pew Research nevű szervezet 2250 fő megkérdezésével készített kutatásáról. A megkérdezett dohányosok csaknem fele úgy nyilatkozott, hogy a mindennapok során gyakran tapasztal stresszhelyzeteket, míg a nem dohányzók 31, a leszokottak 35 százaléka mondta ezt.
A leszokás mentális előnyökkel is járhat, írja a Mindennapi pszichológia. A British Medical Journalban megjelent tanulmány szerint azok az emberek, akik leszoktak a dohányzásról, a depresszió, a szorongás és a stressz alacsonyabb szintjét tapasztalták, fokozódott bennük a pozitív kedélyállapot és az életminőségük is javult a leszokást követően azokhoz képest, akik tovább dohányoztak. (A teljes angol nyelvű tanulmányt elolvashatod itt.)
A cigi tényleg jó a stressz ellen? Megnyugtat? - kérdezi valaki a gyakori kérdések oldalon.
Nem. Nem jó.
Balázs
(illusztráció innen)